środa, 20 marca 2013

Chorwackie miasteczko - Poreć

Poreč leżący na pówyspie Istria, to pierwsze miasto w Chorwacji, jakie miałam okazję zobaczyć. Jest to jeden z największych ośrodków turystycznych w tym kraju. Liczba mieszkańców nie przekracza 10 tysięcy, a znajduje się tu około 30 hoteli. 

Miasto został założone prawdopodobnie w V w p.n.e przez Ilirów. Podbity przez Rzymian Poreć prężnie się rozwijał. We wczesnym średniowieczu zaczęli osiedlać się tu słowianie. W XVIII władze objęli Austriacy, a po I wojnie światowej - Włosi. Tragiczny dla miasta okazał się czas II wojny światowej. W wyniku 23 nalotów bombowych, zniszczono niemal 75% zabudowy miasta. Po zakończeniu II wojny światowej Poreć należał do Jugosławii, a po jej rozpadzie - do Chorwacji. 
To tyle historii, reszta w "obrazkach".

Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny z 1764 r.
Za czasów panowania Rzymian, w VI w. została wybudowana Bazylika Eufrazjana, w miejscu świątyni z V w. Jest to miejsce poświęcone męczeńskiej śmierci św. Maura. W 1997 r. budynek został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 
 
 
Romański dom z XIII w.
Baszta z 1447 r.
obelisk z 1951r. poświęcony poległym za wyzwolenie narodu
 
 


W Poreću byłam dokładnie 23 marca 2012r., czyli rok temu. Jak patrzę dziś na ten śnieg padający nieustannie za oknem, to aż mi się wierzyć nie chce, że to wiosna właśnie!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz