czwartek, 21 marca 2013

Słowenia - Kranjska Gora

Kranjska Gora to największy ośrodek narciarski Słowenii, położony w Alpach Julijskich, niedaleko włoskiej i austriackiej granicy. Jako ośrodek narciarski istnieje od 1934 r., kiedy wybudowano skocznię narciarską w pobliskiej Planicy. Głównym atutem miasteczka są trasy narciarskie, które rozciągają się na zboczach góry Vitranac, na wysokości od 800 do 1250 m n.p.m. 
O Alpach Julijskich mawia się "słoneczne góry", bo niemal o każdej porze roku świeci tu słońce. Ośrodek narciarski Kranjska Gora specjalizuje się w turystyce rodzinnej. W dwumilionowej Słowenii prawie połowa mieszkańców jeździ na nartach, i to od najmłodszych lat.
Kranjska Gora to raczej cicha i spokojna, ale bardzo urokliwa miejscowość. Pomiędzy licznymi hotelami, odnaleźć możemy starą zabudowę górskiej miejscowości. Są tu również puby, dyskoteki i kasyno. Zbytki to: ponad 300-letni dom Lizujekova, a także kościół Marii Dziewicy wybudowany w 1510 r., później wielokrotnie przebudowywany. A niedaleko Planica - słynna "mamucia" skocznia z 1934 r. 

Kościół pw. Maryi Dziewicy z 1510 r.
 
 
 
 
"mamucia" skocznia w Planicy z 1934 r.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz