czwartek, 11 września 2014

Ełk - spacerownik (5) Ełcka Kolej Wąskotorowa

Ełcką Kolej Wąskotorową poznałam podczas Nocy Muzeów w maju 2014 r. Miałam okazję zwiedzić wówczas niewielkie Muzeum Kolejnictwa, zobaczyć halę lokomotywowni oraz tabor. Zdziwiła mnie niewielka ilość osób, która wzięła udział w bezpłatnym zwiedzaniu. Jeszcze bardziej zdziwiły mnie słowa pana prowadzącego spotkanie, który z nieukrywanym zaskoczeniem dziękował za liczne przybycie... A jeszcze później, kiedy powiedział, ze Ełk jest miastem, które nie ma własnej historii (tzn. polskiej historii) i ma tylko kilka zabytków. Jednym z nich jest właśnie EKW.

Ełcka Kolej Wąskotorowa (EKW, niem. Lycker Kleinbahn) - jest jedną z nielicznych kolei tego typu na terenie Polski, funkcjonująca do dnia dzisiejszego. Jej głównym zadaniem był przewóz mieszkańców okolicznych wsi do Ełku, czasem transportowano również towary. Jej działalności nie przerwała II wojna światowa. Wybudowana w latach 1910-1917 ełcka kolej została uznana za zabytek w 1992 r. Od kilku lat prowadzi jedynie kursy turystyczne (składy zabytkowe oraz współczesne).
W Ełku znajduje się osobna stacja kolei wąskotorowej - Ełk Wąskotorowy, położona w pobliżu głównej stacji kolejowej. W budynku funkcjonuje niewielkie muzeum poświęcone historii ełckiego węzła kolejowego.
    

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz